Novinky

Štěňátka

Rezervace na štěňátka přijímáme celoročně, byť nepatříme mezi velkochovy. V sekci Plánujeme a O nás se můžete podívat, zda máte zájem s námi spolupracovat, jelikož si pořizujete člena rodiny a ne věc! V případě dohodnuté návštěvy buďte, prosím, schovívaví, máme normální zaměstnání jako běžný člověk, návštěvy i chov děláme ve svém volném čase.Jaký je život s miniaturním bulteriérem

Miniaturní bulteriér je velmi živý pejsek s vynikajícím vztahem k lidem a dětem. nepatří však mezi lehká plemena na výchovu! Potřebují velmi pevnou a spravedlivou ruku, snesou i tvrdší zacházení, ale nic nesmí být bezdůvodné.

Pomineme-li standard, ve které je napsáno takové to povrchní o plemeni, každého majitele by mělo zajímat především to ostatní - tedy povaha a zdraví. Vždyť pejska si nepořizujete pro jen chov, ale především pro život. K čemu bude šampion, který opere Vaši babičku nebo sousedovic dítě?

Základ při výchově je především v tom, jak namotivovat psa k žádoucí činnosti. U bulíka to není zas tak složité - miluje dvě věci - žrádlo, lidi, gauč - takže vlastně tři. Zatímco u gauče toho moc s výchovou nenaděláte, u těch první dvou rozhodně. Za žrádlo je bulík skutečně schopen se rozkrájet, rozhodně vše jde nejrychleji. Druhou výhodou je vztah k lidem, takže se bulík snaží lidem vyhovět a pravděpodobně by i zloději pomohl zabalit nábytek, aby mu udělal radost. Ano, bulík není prototyp hlídacího psa. Je to však kamarád na všemožné zevlování na gauči v teple u krbu, velmi rád s vámi bude vařit, rád se proběhne za míčkem. Někteří dokáží i skládat zkoušky z lovecké nebo sportovní kynologie, jen vše u nich trochu trvá déle. Platí však, že co se do toho jeho vajíčka dostane, už tam je stále.

Bulík zvládne běžné procházky v přírodě, i tůry po Šumavě, není to však pes celoročně do kotce. Je to poměrně hlučný pes (jako většina teriérů) a chce se s každým pejskem měřit a soutěžit. S tím však musí majitel počítat a předcházet případným konfliktům, neboť ne každý cizí pes bulíka ustojí.

Bulíkovi nechybí odvaha (někdy až moc), rychleji jedná než myslí (na to právě ale má páníka), za to mu chybí sociální chování k jiným psům. Člověk tuto přirozenou vlastnost, kterou mají přírodní psí plemena a vlci, systematicky u bulíka vymazal, a tak některé signály prostě nepochytí.

Strava je nutná velmi kvalitní, zejména v mládí, kdy roste a tvoří se kostra, šlachy a vazy, Bulík je vzhledem ke své výšce mohutný a těžký pes. Netrpí však na dysplazii kyčelního a loketního kloubu, jeho největší zdravotní neduhy jsou PLL (luxace čočky), hluchota, nemoci srdce a ledvin, laryngeální paralýza a též letální akrodermatitida (LAD). Luxace patelly se u minibulíků testuje v rámci příslušnosti k menším plemenům psů, nepatří však mezi hrozby plemene. PLL i LAD se dá v dnešní době velmi dobře zjistit pomocí DNA testů, hluchota v rámci BAER testu. Tato vyšetření se dají již provádět v rámci štěněcího období a měly by být nedílnou součástí kupní smlouvy. Ostatní vyšetření se provádí ve věku min. 15. měsíců certifkovaným veterinářem - doppler srdce a ledvin, a luxace patelly. Obě tyto vyšetření se provádí za plného vědomí zvířete a měly by být nedílnou součástí každého jedince bez ohledu na zařazení do chovu. Z preventivních důvodu se též ideálně 4x do roka provádí vyšetření moči a UPC, které odhalí počátky renálního selhávání.

Pořád však platí pravidlo, že i sebelepší a přesnější test není spása, je to pouze výsledek aktuálního stavu vašeho zvířete nebo jeho rodičů. Na zdraví kromě genetiky má vliv především prostředí, ve kterém pejsek výrůstá, strava, zátěž a s tím spojení kondice zvířete,

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se

CZENDENL